

Sårede EB-journalister får årets Victorpris
DanmarkidagFredag 20. januar 2023 kl. 11:00

Ekstra Bladets journalist Stefan Weichert og fotograf Emil Filtenborg var blandt de allerførste journalister, der blev ramt under Ukraine-krigen.
26. februar 2022 var de to på reportage i det østlige Ukraine nær byen Ohtyrka, da en ukendt gerningsmand åbnede ild mod deres bil. De blev begge såret af skud, men overlevede mirakuløst og blev opereret på et lokalt hospital. Senere blev de transporteret fra frontlinjen til Danmark under en vanskelig evakuering.
”Emil og Stefan fortjener om nogen Victorprisen. De var tæt på at betale den højeste pris for deres journalistik. De er ydmyge, hårdtarbejdende og har gennem tre år i landet opbygget et unikt kildenet og den dybe kulturelle forståelse, der har bragt deres journalistik op i international klasse. Attentatet mod dem var et attentat mod den frie presse, og det ønsker vi at minde om ved at give dem Victorprisen,” siger ansvarshavende chefredaktør på Ekstra Bladet Knud Brix.
Siden evakueringen har både Stefan Weichert og Emil Filtenborg gået til genoptræning. Stefan Weichert kom sig relativt hurtigt over sit skud i skulderen og drog i begyndelsen af april tilbage til Ukraine, hvorfra han som freelancer har lavet en række fremragende reportager og unikke frontberetninger til Ekstra Bladet.
Emil Filtenborg blev ramt af fire skud i benene og ryggen og har været igennem en lang genoptræning. Han har mod alle odds kæmpet sig tilbage på benene, men er stadig i gang med at genvinde sin førlighed.
Ekstra Bladet uddeler hvert år årets Victorpris. Prisen blev stiftet i 1980 i tidligere chefredaktør Victor Andreasens navn og uddelt første gang på hans 60-års fødselsdag: 18. februar. Det var to daværende medarbejdere, layoutchef Per Skovmose og politisk medarbejder Jacob Ludvigsen, der fik ideen til prisen, og deres chefredaktør, Sven Ove Gade, førte den ud i livet. Siden er prisen givet til journalister, forfattere, fotografer og tegnere både inden for Ekstra Bladet og udenfor. Alle prismodtagere har dog det fælles træk, at de virker i Victor Andreasen og Ekstra Bladets frække og anarkistiske ånd. Prisen består af en symbolsk brosten, en check på et pænt pengebeløb og en weekend for to i Victor Andreasens fødeby, Silkeborg.
Kilde: Ekstra Bladet
© Copyright 2023 danmarkidag.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Danmarkidag